Бехар Бехукотай – 8 май

Бехар Бехукотай – 8 май

Параша Бехукотай завършва книгата Ваикра с поредица от благословии и предупреждения – благословии за онези, които следват Божиите заповеди, и последствия за онези, които се отклоняват от тях. Афтарата към Параша Бехукотай (която се чете и когато Бехар и Бехукотай са обединени, както този Шабат) ни отвежда към пророк Йеремия, който в кратък, но изключително силен текст говори за доверието, вярата и духовните корени на човека.
Много изследователи смятат, че този откъс представлява събрание от различни слова на Йеремия, записани и подредени от неговия верен писар Барух. Въпреки разнообразните теми, през целия текст преминава една основна идея – изборът между духовната пустота и живата връзка с Б-г.
Афтарата започва с думите на пророка за Божието постоянно присъствие в живота му. Йеремия предупреждава, че онези, които се обръщат към идоли и „не-богове“, в крайна сметка ще осъзнаят силата и истината на Всевишния.
След това пророкът изобличава народа на Израел за неговите грехове и предупреждава, че заради тях може да изгуби наследената си земя. От темата за земята Йеремия преминава към един от най-красивите и запомнящи се образи в пророческата литература – образа на дървото.
Човекът, който се уповава единствено на хората и забравя Б-г, е сравнен със сух храст в пустинята – самотен, безплоден и неспособен да види доброто, дори когато то идва. Но човекът, който има доверие в Б-г, е като дърво, посадено край води – с дълбоки корени, зелени листа и клони, които непрестанно дават плодове.
Йеремия напомня още, че човешкото сърце често е измамливо, но Б-г познава истинските пътища на човека и вижда всяка неправда. Онези, които трупат богатство несправедливо, няма да намерят истинско благословение.
Афтарата завършва с кратка молитва за изцеление: „Изцели ме, Господи, и ще бъда изцелен; спаси ме, и ще бъда спасен.“ Част от тази молитва днес е включена в делничната Амида. Първоначално молитвата продължава с молба за наказание над враговете на пророка, но текстът на афтарата завършва с думи на надежда и изцеление.
Нека и ние като общност бъдем като дървото, посадено край живи води – дълбоко вкоренени в традицията, но винаги носещи нов живот, надежда и плодове за бъдещето. Нека Всевишният дари общността ни със здраве, мир, духовна сила и единство. Нека домовете ни бъдат изпълнени със светлина, а сърцата ни – с вяра, мъдрост и добрина. И нека винаги намираме сили да избираме пътя на благословението, състраданието и живота.
Шабат Шалом!