Емор – 2 май

Емор – 2 май

В афтарата за парашата Емор пророкът Езекиил пророкува за правилата, които ще следват свещениците, служещи в Третия храм, който ще бъде изграден в неопределено, апокалиптично бъдеще. Той уточнява, че свещениците трябва да носят специални одежди и им е заповядано да поддържат косите си подстригани и подредени. Те нямат право да пият вино, докато изпълняват свещеническите си задължения, и им е забранено да се женят за разведени или овдовели жени (освен ако вдовицата първоначално е била омъжена за свещеник).

Свещениците, които Езекиил описва, са натоварени със задачата да учат народа на Израел да прави разлика между святото и обикновеното, между чистото и нечистото. Те действат и като съдии за народа, отсъждайки според Тората. Забранено им е да се доближават до мъртво тяло, освен ако това не е човек от най-близкия им семеен кръг.

Накрая Б-г постановява, че на свещениците не трябва да се дава дял от земята в Израел. Сам Б-г е техният дял, а те се изхранват от жертвоприношенията и се ползват от част от десятъците.

Нека тези думи ни вдъхновят да търсим яснота между святото и делничното в собствения си живот, да изграждаме общество, основано на справедливост, отговорност и духовна чистота. Нека Всевишният благослови нашата общност със здраве, мир и единство и ни води по пътя на мъдростта и добротата.

 Шабат Шалом!