Параша Ахарей мот – Кедушим – 25 април

Параша Ахарей мот – Кедушим – 25 април

Тазседмичната афтара за парашата Ахарей Мот – Кедушим споменава многократните Б-жии наставления да се спазват заповедите, да се пази Шабат и да се избягва идолопоклонничеството; това отразява и темите в седмичната част на Тората, която разглежда много заповеди, включително задължението да се освещава Шабатът и да се отхвърля идолопоклонничеството.

Пророкът Езекиел предава Б-жието послание, напомняйки на евреите как Той ги е избрал за Свой народ, как ги е извел от Египет и им е обещал да ги отведе в Светата земя. В Египет Б-г изпраща пророк, който ги призовава да се откажат от идолите си, но те не го правят. Тогава Той им дава закони и постановления, включително заповедта за спазването на Шабат като знак между Него и Неговия народ. „Но домът Израилев се разбунтува против Мен в пустинята; не ходиха по Моите повеления и отхвърлиха Моите наредби, чрез които човекът, ако ги изпълнява, ще живее; и Моите съботи силно оскверниха.“

Пророкът продължава, като споменава наказанието, което Б-г налага на евреите в пустинята – че не влизат в Светата земя. След това той наставлява децата да не следват пътищата на своите бащи, а да спазват законите и да освещават Шабата.

Нека тази седмица ни донесе духовно укрепване, мъдрост и единство. Нека намираме вдъхновение да следваме доброто, да пазим традициите си с уважение и да изграждаме общност, изпълнена с мир, светлина и взаимна подкрепа.

Шабат шалом!